JAK TO VŠECHNO ZAČALO

Tohle moudro není z mojí hlavy, ale je přesné!

"Svět nepotřebuje pár lidí, kteří dokonale ovládají zero waste (život bez odpadu), ale miliony lidí, kteří ho ovládají nedokonale!"

Těm, co už se o to snaží, chci pomoct. Těm, co o tom přemýšlejí, ale neví kde a jak začít, chci ukázat cestu. Trpělivě a s úsměvem:o)

Jmenuju se Lucka, jsem matka dvou dětí, žena svého muže a donedávna spokojená zaměstnankyně, co trávila pracovní dobu u počítače. A ejhle, se čtyřicátým rokem věku na mě přišlo volání, abych odtajnila svůj tajný sen a vrhla se do víru divočiny;o) Přesněji, abych si otevřela bezobalový obchod, což je pro mě zkrátka srdeční záležitost.

Cesta sem byla dlouhá. Největší změny v mém přístupu k životnímu prostředí nastaly s narozením prvního miminka. Látkové plenkové kalhotky byly jasná volba a musím říct, že jsem na sebe byla pyšná, že jsem trochu slevila ze své pohodlnosti a připravila skládky o - jak napovídá google - téměř 10 000 jednorázových plen za naše dvě děti! A to je jen začátek.

Každý, kdo třídí odpad, přesně vidí, kolik týdně vyprodukuje plastových a papírových odpadků! Ale vytříděných plastů k recyklaci už je daleko více, než je možné zpracovat. Poslední dobou se někteří výrobci snaží plasty nahradit papírem, jenže při výrobě papírových obalů vzniká větší uhlíková stopa než při výrobě plastů.

A tak nezbývá, než se snažit, aby jich vznikalo co nejméně. A právě nakupováním v bezobalových obchodech se většině odpadků můžeme vyhnout!

Já osobně jsem kouzlo bezobalového nakupování objevila začátkem loňského roku a byla jsem naprosto nadšená! Všeho si můžete nakoupit přesně tolik, kolik potřebujete. To je velká výhoda, pokud chcete něco nového vyzkoušet nebo třeba nakupujete jen pro jednoho nebo pro dva. Nakoupíte si v příjemném obchůdku, kde se máte s kým poradit. A hlavně! Nemusíte bloudit mezi desítkami regálů dlouhé minuty, abyste našli to či ono! Zkrátka bezobalové nakupování má styl;o)

Takže máte-li to podobně jako já a hodina strávená v supermarketu honbou za vším z nákupního seznamu je pro vás utrpením, přijďte si nakoupit Ke kaštanu bez obalu;o) Společně najdeme vše, co potřebujete, vyměníme si pár vět a úsměvů, a domů si odnesete jen to, co skutečně potřebujete, ne odpadky!